RADY A VZORNÍKY » Jak správně změřit uzdečku
Jak správně měřit pro výrobu na míru

Rozhodli jste se pro zakázkovou výrobu na míru. "Konfekční" velikosti COB, FULL atd. zrovna Vašemu koňskému parťákovi nesedí, zbytečně dlouhé volné konce řemínků vás obtěžují. V následujícím článku vám poradíme, jak správně měřit, aby všechno padlo jak má.

 

Jak správně změřit uzdečku

Ať už klasická uzdečka nebo bezudidlovka, uzdečka má dvě důležité míry, a to délku čelenky a tzv. míru "od udidla k udidlu", tedy délku zapnutých lícnic dohromady s nátylníkem. Tyto dvě míry jsou naprostý základ veškerého měření, u některých typů uždění se přidává nějaká míra navíc, je li to potřeba. 

Míru "od udidla k udidlu" získáte nejjednodušeji z jiné uzdečky, která vašemu koníkovi sedí - změříte délku lícnic dohromady s nátylníkem. Pokud k dispozici žádnou nemáte, změřte vzdálenost od koutku huby přes týl k druhému koutku huby koně, k této míře je však třeba napsat, že je to měřeno bez uzdečky přímo na koni.

Čelenka se měří jako čistá délka řemenu, bez oček k uchycení na nátylník. Pokud objednáváte pouze čelenku a máte na své uzdečce šíři nátylníku jinou než cca 2,5 cm, připište to také k měřeným údajům.

U jednoušky na páku stačí dodat pouze velikost "od udidla k udidlu", náušníky mají velikost univerzální.

 

Obnosek nebo nánosník - potřebný rozměr je obvod nosu koně v místě, kde bude obnosek ležet, což je zpravidla zhruba dva prsty pod lícními kostmi. Měříte natěsno, potřebnou rezervu už k obnosku dodáme my.

 

Uzdečka se sníženým podhrdelníkem pro bezudidlová uždění se měří podobně jako klasická uzdečka, opět dodáváte míru "od udidla k udidlu", tedy míru lícnic dohromady s nátylníkem. Je dobré přidat i velikost podhrdelníku, měřeno na koni natěsno bez rezervy zhruba v místě, kde bude podhrdelník ležet (od lícnice pod okem koně spodem přes žuchvy). Má li mít uzdečka i čelenku, její velikost se dokládá bez oček na nátylník.

   

 

Uzdečka sidepull - dodáváte tři míry, a to: obvod nosu koně, viz jak se měří obnosek; "od udidla k udidlu", v tomto případě ještě lépe "od obnosku k obnosku", ale není nutné; a čelenku, pokud ji sidepull má mít.

 

Poprsník - dodáváte míru od oček sedla na poprsák (očka, kam jej budete zapínat) po místo, kde se potkává krk s plecemi koně. Poprsník musí být velký tak, aby neomezoval krk koně v případě, že se bude chtít koník třeba napást. Můžete dodat i míru od tohoto místa do očka na podbřišníku, ale není nutná.

 

Jak správně změřit obojek pro psa

Máte v podstatě dvě možnosti: buď změříte obvod krku psa nebo délku používaného obojku. V obou případech je nutné nám sdělit, kterou variantu měření jste vybrali.

Obvod krku psa se měří natěsno, potřebnou rezervu už k obojku dodáme my.

Délka používaného obojku se měří od zapínání, včetně přezky, po nejpoužívanější dirku. My potom k zadané délce přidáme nějakou tu dirku navíc na obě strany, ať máte variabilnější použití.

 

 

Jak správně změřit opasek, náramek, atd.

Pro opasek na míru, pokud si nevyberete z našich nabízených možností, zadáváte obvod pasu v místě, kde bude opasek nošen (přes oblečení, ideálně třeba na riflích v místě pasu). Ve většině případů je to snížený pas kousek nad pánevními kostmi, u žen často míra přes boky. Pokud si nevíte rady, stačí změřit pas oblíbených riflí.

 

Náramek - nejjednodušší je změřit obvod zápěstí, ke kterému potřebnou rezervu už dodáme my. Pokud Vám ale vyhovuje určitý typ volného nasazení náramku, měřte obvod s požadovanou rezervou nebo změřte délku svého oblíbeného náramku (bez zapínání, tedy bez případného překladu). U obou rozměrů je třeba napsat, zda se jedná o obvod zápěstí nebo o požadovaný obvod náramku.