RADY A VZORNÍKY » Jak nastavit uzdečku
Jak má správně sedět uzdečka, obnosek a další typy uždění

Objednali jste pro svého čtyřnohého miláčka novou uzdečku, aby měl pohodlnější trénink, byl krásnější, lépe reagoval na pobídky... A je to tady, právě dorazila, voní novotou a mazáním na kůži. Nadšeně si ji přinesete do stáje, připevníte na ni udidlo, obnosek nebo jiný "ovládací" prvek, slavnostně nasadíte koni na hlavu... Ale ouha. Ono to nefunguje, jak jste si představovali. Uzdečka se zdá být aslepoň o velikost jinde, než jste si objednali, hackamore trčí do úplně jiných stran, než by mělo, skoro na všech řemíncích, ať je nastavíte jak chcete, chybí nebo přebývá alespoň jedna dirka, obnosek ne a ne usadit na správné místo... Kdeže má vlastně být, aby nepůsobil jako mučící nástroj?? Bezradně uzdečku zahodíte do kouta a už už přemýšlíte, jak budete sedláři psát, že Vám nutně musel poplést objednávku. A nebo ne...?

Znáte to taky? Běžný problém, se kterým se často setkáváme. Pořízení správného uždění na koně sice není taková věda, jako třeba napasování sedla, ale nějaká pravidla přece jen má. Níže se Vám pokusíme přiblížit nejzákladnější typy uždění, do jakých míst je na hlavu koně správně usadit a jak vlastně fungují. Pokud si ani po přečtení tohoto článku nebudete vědět rady, neváhejte se na nás obrátit, rádi poradíme. A pokud myslíte, že tu ještě nějaké uždění chybí, napište nám to, a my je doplníme.

 

Klasická uzdečka se stihlovým (lomeným) udidlem

Úplný základ všech uždění. Působí na principu kombinace tlaku z ruky do udidla na hubu koně a prodlouženě tlakem na týl koně. Čelenka slouží především k udržení nátylníku na správném místě za ušima koně, kde se nachází akupresurní tlakový bod. Podhrdelník, správně dotažený na pěst od krku koně, brání při nehodě sesmeknutí uzdečky z hlavy koně. Udidlo by mělo být na uzdečku umístěno tak, aby se v koutku huby vytvořila jedna vráska, ani příliš napevno, ani úplně dotažené. Pod lícnice do kroužků udidla patří připnout otežě, pod ně směrem k hubě podbradní řemínek, který v případě většího tahu otěží brání protažení udidla skrz hubu koně. Dotahuje se volněji, pouze jako propojení kroužků udidla. Pokud má uzdečka nánosník, patří umístit zhruba na prst pod lícní kost, dotahuje se na dva prsty od brady koně. Primárně má zabraňovat přehnanému otvírání huby koně a vyhýbání se tak tlaku udidla.

 

Uzdečka s pákovým udidlem

Princip působení je podobný jako u klasické uzdečky se stihlem, ale navíc ještě ramena páky vytváří tahem dolů pákový efekt a působí tak výrazněji na patro a týl koně. K páce patří podbradní řetízek, dotažený na dva prsty od brady koně. K pákovým uzdečkám se ve westenovém ježdění standardně používají tzv. "jednoušky" a "dvouušky", je to v podstatě řemen od udidla přes týl, opatřený úchytem na ucho (uši) koně, který opět zaručuje správné umístění nátylníku přesně za ušima koně. Uzdečky na jedno ucho není vhodné používat v kombinaci se stihlovým udidlem, které leží v hubě o něco volněji než páka, a proto se snáze stane, že se ucho z náušníku vysmekne a kůň se v horším případě oduzdí.

 

 

 

Uzdečka se sníženým podhrdelníkem

Speciální typ uzdečky, který se používá především v kombinaci s bezudidlovým užděním. Umístění jednotlivých řemenů na hlavě koně je podobné jako u ohlávky, tedy lícnice a nátylník nejsou v jedné rovině, ale svírají tupý úhel. V kombinaci s pákovým hackamore brání tomu, aby při použití tlaku lezly lícnice koni do očí, v kombinaci s obnoskem do jisté míry brání uzdečce v přetáčení. Snížený podhrdelník by měl být nastaven zhruba pod oko koně, přes žuchvy, dotažen by měl být maximálně na dva prsty od hlavy koně. Uzdečka může být doplněna o čelenku, která zajišťuje přesné umístění nátylníku za ušima koně.

 

 

Obnosek

Základní obnosek sidepull působí na principu tlaku do strany (viz doslovný anglický název) na nos koně, který prodlouženě působí do nátylníku na tlakový bod za ušima koně. Další varianty obnosku, ať již stahovací sidepull, lonžovací s kroužkem navíc uprostřed nebo různé typy akademických obnosků působí na podobném principu s funkcemi navíc, podle umístění kroužků. Obnosek se dotahuje opět na dva prsty od brady koně, umístěn by měl být mezi lícní kostí koně, nejvýš na dva prsty pod ní, a koncem nosní kosti nad nozdrami. Čím níže, tím ostřejší působení. Pozor na příliš nízké umístění, těsně nad nozdrami už není nosní kost, ale pouze chrupavka, při větším tlaku tak hrozí poranění koně. Lícnice by měly být umístěné zhruba v polovině obnosku, tak, aby ležely těsně pod lícní kostí. Někteří koně mohou být na lícní kosti citliví, proto je umístění až pod nimi pro ně pohodlnější.

   

 

 

Mechanické hackamore

Ostřejší typ bezudidlového uždění, působí na principu páky, tlak je vyvíjen na nos koně a opět na týl. Umístění je v podstatě stejné, jako u obnosku: čím níže na nose hackamore dáte, tím ostřeji bude působit. A tady dvojnásob platí, že by mělo být umístěno pouze nad kost, nikoliv níže nad nosní chrupavku. Horní část nánosníku nastavíte tak, aby lícnice mohly vést těsně pod lícní kostí, a v závislosti na něm potom dotáhnete podbradní řemínek/řetízek na dva prsty od brady koně. Hackamore je ideální kombinovat s uzdečkami se sníženým podhrdelníkem, které při použití tlaku do hackamore brání zasahování lícnic do očí koně.

 

 

 

Nákrční řemen neboli nákrčník

Používá se pro tzv. freedom riding, vyšší stupeň bezudidlového uždění. U dobře naježděného koně funguje na principu neckreiningu, tedy vyvíjení tlaku na krk koně venkovní otěží. Pole působení je ve spodní části krku nad plecemi, v žádném případě by se neměl používat ostře jako "škrtítko" v horní polovině krku.Nákrčník ve správně zvolené velikosti při volném umístění na krk koně leží těsně nad plecemi a ramenem, při uchopení jezdcem do ruky neomezuje správnou pozici ruky jezdce a vytváří jemný kontakt s krkem.